Kask narciarski musi zostać dobrze dopasowany do kształtu głowy. Stąd też taka duża rozpiętość w wielkościach i modelach. Jeżeli doliczymy do tego także kolorystykę i wzornictwo, otrzymamy na prawdę imponującą ilość kasków na rynku.

Dlaczego trzeba nosić kaski w trakcie jazdy? Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. To one redukują wstrząsy i siłę uderzenia nawet o połowę. Słynny rajdowiec Michael Schumacher zawdzięcza swoje życie noszeniem dobrego kasku. W tym momencie warto przypomnieć, że kask kaskowi nie jest równy. Różnica między poszczególnymi modelami leży nie tylko w ich wyglądzie, ale też konstrukcji wewnętrznej. Męskie kaski narciarskie typu hardshell produkowane są z karbonu albo specjalnych polimerów. W ich środku znajduje się pianka EPS . Takie modele należą do cięższych, jednak mają jedną z najlepszych wentylacji. Lekkie kaski to tzw. in mould, które nie mają tak dobrej wentylacji, za to są dużo tańsze.

kaski narciarskie Bolle

Wybieramy kask narciarski

Wybór modelu zależy od preferencji właściciela, zasobności jego portfela i osobistego gustu. Inaczej jest z samym rozmiarem kasku. Kaski narciarskie Osmoz produkowane są w różnych rozmiarach, dlatego każdy sportowiec może dopasować jego wielkość konkretnie do wielkości swojej głowy. Bezpieczeństwo w razie jakiegoś wypadku zależy od stopnia dopasowania kasku. Ich rozmiar z reguły jest opisany w centymetrach. Czasami stosuje się też oznaczenia literami S,M,L,XL. Jak łatwo się domyśleć, liczba oznacza po prostu obwód. Aby kask był dobrze dopasowany, musi być o dwa centymetry większy od obwodu naszej głowy.

Ważny jest kształt głowy

Na tym lista wymagań jednak się nie kończy. Wybór rozmiaru to pierwszy krok. Ważny jest również kształt. Czasem może się zdarzyć, że skorupa ma kształt, który uniemożliwia nam poprawne założenie kasku. Jedynym sposobem, aby się o tym przekonać jest przymierzenie danego modelu. Warto poświęcić chwilę i pochodzić przez kilka minut w kasku, poskakać itp. Jeżeli będzie się zsuwał lub odczujemy inny dyskomfort, wówczas musimy rozpocząć szukanie od nowa. Prawidłowe dopasowanie możemy także rozpoznać po własnych brwiach – między lukiem brwiowym a kaskiem powinna znajdować przestrzeń o wysokości około 2-2,5 cm.

Poręczność dodatków narciarskich

Narciarze często zapominają w sklepie, że będą korzystać z kasków w „pełnym rynsztunku”. Prościej mówiąc, będą zmuszeni zapinać i odpinać kask w rękawicach zjazdowych. Zwróćmy zatem uwagę też na ten dość istotny szczegół. Kaski narciarskie Osmoz dają się obsługiwać nawet w grubszych rękawicach. Ważna jest również możliwość regulowania – bez tego nie dopasujemy kasku jak trzeba.