Wybór odpowiednich męskich butów ślubnych wydaje się prosty w porównaniu z tym, jakich wyborów muszą dokonywać panny młode. Tymczasem jednak, aby nie popełnić modowej pomyłki, warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących doboru obuwia zarówno do stroju, jak i okazji.

Najbardziej klasyczne buty ślubne dla przyszłego pana młodego to rzecz jasna wiedenki – są skórzane, gładkie, mają kilka niezwracających uwagi szwów. Można wybrać ich bardziej zdobione wersje, jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić – zwłaszcza gdy buty wykonane są z łączonych materiałów i kolorów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pan młody ma się pojawić w smokingu – wówczas lepiej zainwestować w sztyblety, które są uznawane za oficjalne obuwie do tego rodzaju stroju.

Kolejna kwestia to kolor. Wydawać by się mogło, że czarne buty ślubne dobrze będą komponować się z każdym zestawieniem – i jest to… prawie prawda. Zdecydowanie nie będą wyglądać dobrze z brązowym czy białym garniturem. W przypadku tego ostatniego jedyny odpowiedni kolor to rzecz jasna biel. Do brązowego garnituru pasują bardziej buty bordowe albo również brązowe. Wybierając obuwie w tym samym kolorze co garnitur, trzeba uważać, aby było również nieco ciemniejsze od niego – wówczas zestawienie wygląda dobrze.

Niektóre pary decydują się na kolorowe buty dla pana młodego – i może to być dobry wybór, jeśli faktycznie pasuje do całej oprawy ślubnej. Nietypowe buty, np. tenisówki czy trampki, sprawdzą się w ślubach tematycznych, ale trzeba mieć ogromne wyczucie stylu, aby nie przesadzić.