Są buty, które przeznaczone zostają do zadań specjalnych, wśród których wyróżnić można nie tylko te na wielkie wyjścia ale również ortopedyczne. Buty dziecięce są prostsze w dostosowaniu do lekarskich zaleceń, jako że z zasady są bardziej stonowane, mniej udziwnione jak również dużo bardziej modyfikowalne pod względem konstrukcyjnym. Dobre obuwie sklep powinien oferować nie tylko w ciągłej sprzedaży ale również na zamówienie.

Nierzadko ortopedyczne obuwie sklep oferuje wyłącznie na wyraźne zlecenie klienta z zostawieniem nań zadatku. Wynika to z faktu, że każdy z klientów ma indywidualne potrzeby względem butów, zaś ich rodzaje i modele są zmienne niemal co rok, podobnie jak w przypadku normalnego, nie korekcyjnego obuwia. Buty damskie wymagają daleko więcej starań od projektanta, żeby były nie tylko skuteczne ale również atrakcyjne wizualnie.

Wśród wielu sklepów i producentów ciężko znaleźć i wybrać najlepsze buty. Sklep ceniony i znany w branży nie rzadko oferuje zbyt wygórowane ceny, jednakże kupno tańszych modeli nie zawsze jest jednoznaczny z wygenerowaniem oszczędności. Buty męskie obojętnie od tego czy są one korekcyjne, czy też zwykłe można użytkować przez kilka sezonów, jaką główną parę butów, tylko wtedy jeśli są naprawdę dobrej jakości.