Chrom jest pierwiastkiem metalicznym, który tworzy różne związki chemiczne, w zależności od stopnia utlenienia. Chrom bierze udział w procesach przemiany materii, pobudza trzustkę do produkcji insuliny, a także uczestniczy w przemianie białek i węglowodanów.

Ten cenny pierwiastek może nas zatem uchronić przed cukrzycą typu II, regulując pośrednio stężenie glukozy we krwi. Oprócz tego stymuluje tworzenie kwasów tłuszczowych, a także jest odpowiedzialny za transport aminokwasów na poziomie komórkowym, jest składnikiem wielu enzymów, zapobiega miażdżycy, ma również wpływ na równowagę między dobrym i złym cholesterolem.

Chrom możemy dostarczać organizmowi przez odpowiednią dietę lub za pomocą gotowych suplementów. Przyjmowanie suplementów zawierających chrom jest wskazane ze względu na wysoce przetworzoną żywność, którą spożywamy każdego dnia. Wiele osób zjada zbyt tłuste potrawy, które zmniejszają wchłanianie chromu.

Korzyści płynące z przyjmowania chromu:

    • regulacja poziomu insuliny przez aktywizację komórek trzustki,
    • prawidłowy metabolizm węglowodanów,
    • zwiększenie syntezy glikogenu,
    • poprawa syntezy kwasów tłuszczowych,
    • regulacja gospodarki lipidowej i cholesterolowej i jednoczesne przeciwdziałanie rozwojowi chorób serca oraz naczyń krwionośnych.

Chrom wchodzi w skład wielu preparatów odchudzających, ponieważ przyspiesza w dużym stopniu spalanie tłuszczów. Dzięki właściwościom regulującym poziom cukru, pierwiastek ten zmniejsza apetyt. Osoby, które chcą stracić kilka kilogramów powinny zatem włączyć do diety suplementację chromem. Wraz z nim warto także przyjmować witaminę C, która zwiększa przyswajanie pierwiastka. Najlepsza jest naturalna witamina C zawarta głównie w owocach cytrusowych i niektórych warzywach. Warto także wiedzieć, że suplementacja nie będzie skuteczna jeżeli w tym samym czasie będzie pić duże ilości coli lub żywić się zupkami chińskimi (chodzi o związki fosforowe, które w tych produktach występują w dużych ilościach).

Najwięcej naturalnego chromu znajdziemy w drożdżach, kaszach gruboziarnistych, pełnoziarnistym pieczywie, chudym mięsie, w owocach morza, rybach, podrobach, brokułach, ziołach, kiełkach pszenicy i zielonym groszku. Nadmiar chromu może powodować słabsze wchłanianie wapnia, dlatego warto jednocześnie zwiększyć spożywanie produktów, które zawierają ten pierwiastek (głównie nabiał).

Więcej o chromie przeczytasz na http://aptekaodpokolen.pl/Chrom-charakterystyka-i-zastosowanie-w-suplementacji-news-pol-1475833769.html.