Już nasz babki i prababki samodzielnie przygotowywały swoje kosmetyki, którymi pielęgnowały skórę swoją czy dzieci. Wówczas było to zupełnie naturalne, jako że nikt nie miał dostępu do kosztownych i często wyrabianych w niewielkich ilościach kosmetyków z rozmaitych, małych fabryk. Dziś, pomimo dostępności najróżniejszych kosmetyków, wraca moda na samodzielnie ich przygotowywanie.

W wielu przypadkach decydujemy się samodzielnie przygotowywać preparaty pielęgnacyjne głównie z uwagi na ich naturalny skład oraz łagodzące właściwości. W dobie częstych uczuleń na rozmaite elementy kosmetyków istotne jest, aby preparat był delikatny i dostosowany do naszych potrzeb. Wystarczy więc zakupić odpowiednie surowce kosmetyczne i przybory – oraz przystąpić do działania.

Jak dobierać surowce kosmetyczne?

Podstawową zasadą przy stosowaniu rozmaitych składników kosmetyków jest odpowiedni ich dobór. Jeśli chcemy tworzyć samodzielnie kosmetyki, to zapewne dlatego, że są one bardziej naturalne oraz bezpieczne dla naszej skóry i w ogóle korzystniejsze w działaniu dla organizmu. Z tego powodu wybierane przez nas surowce kosmetyczne powinny być również odpowiednio dostosowane do tego celu – przede wszystkim muszą mieć odpowiedni skład. Ważne, aby były naturalne, tj. nie zawierały żadnych substancji chemicznych. Dodatkowo powinny być ekologiczne oraz tworzone w taki sposób, aby nie zatracały naturalnych właściwości. W przypadku olejów czy hydrolatów oznacza to tłoczenie na zimno i przechowywanie w odpowiednich opakowaniach.

Stosowanie i przechowywanie

Samodzielnie tworzone kosmetyki zazwyczaj są po prostu nieco mniej trwałe i łatwiej się psują, co wynika z braku konserwantów. Możemy temu niejako zapobiec, wybierając takie surowce kosmetyczne, które pełnią funkcję naturalnych konserwantów. Jest to jednak ryzykowne, zwłaszcza gdy chcemy zmniejszyć ilość składników i wykluczyć niepotrzebne np. z uwagi na alergię. W takim przypadku warto wyrabiać mniejsze porcje kosmetyków oraz przechowywać je maksymalnie bezpiecznie, tak, aby nie namnażały się w nich bakterie. Warto zrezygnować z kremów w klasycznej postaci na rzecz tych przechowywanych z opakowaniach z pompką.