Plecaki biegowe mają podobne zastosowanie jak każdy inny plecak – można do nich zapakować potrzebne rzeczy, które niewygodnie trzymałoby się w rękach, np. w torbie. Z uwagi na okoliczności użytkowania plecaki do biegania różnią się jednak od typowych modeli turystycznych, są mniejsze, lżejsze i posiadają dodatkowe udogodnienia. Wybór najlepszego wśród dostępnych plecaków do biegania pozwoli na bardziej komfortowe wycieczki w teren i będzie nie bez znaczenia dla zdrowia, warto więc poświęcić na to trochę czasu.

Do czego potrzebny jest biegaczowi plecak?

Osoba z plecakiem w górachNiektórzy biegacze w pewnym momencie swojego życia zaczynają traktować hobby bardziej poważnie i rozszerzają treningi. Gdy w sferze czyjegoś zainteresowania są biegi terenowe, zakup plecaka staje się wręcz konieczny przy planowaniu dalszych wycieczek. Pierwszym wymogiem odnośnie tego produktu jest zazwyczaj pojemność. Początkująca osoba może uważać, że w plecakach do biegania powinna móc zmieścić jak najwięcej rzeczy, kupuje więc największy z dostępnych modeli (na przykład 15-20l, czyli bardzo duży). Chociaż produkt taki może się sprawdzić, tok myślenia jest błędny. Niezbędną pojemność plecaków do biegania trzeba oszacować, analizując swoje potrzeby podczas wypraw. I tak, jeden człowiek zabierze ze sobą absolutne minimum, czyli butelkę wody, ubranie na zmianę, drugi zdecyduje się na cały zestaw odzieży (gdyż może pojawić się zmiana pogody), apteczkę, narzędzia czy aparat fotograficzny.

Stabilne i wygodne plecaki do biegania

Pojemność to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że plecaki do biegania nie mogą być przeszkodą w biegu i nie powinny wywoływać bólu pleców czy innych części ciała. W ofercie sklepów znaleźć można modele wzbogacone w dodatkowe systemy stabilizujące, a nawet rozwiązania przypominające kamizelki – prawie nie czuć ich obecności podczas noszenia. Nawet wypełnione po brzegi plecaki do biegania dostępne m.in. tutaj https://tricentre.pl/pol_m_Bieganie_Plecaki-do-biegania-209.html nie wydają się ciężkie. Odpowiada za to dobra stabilizacja plecaka, który nie podskakuje ani nie uwiera niezależnie od tempa biegu.

Koniecznie należy też wziąć pod uwagę plecaki do biegania posiadające wbudowane butle czy też bidony. W niektórych modelach należy wyjąć pojemnik z uchwytu i później odłożyć go na miejsce, w innych wystarczy użyć rurki. Tak czy inaczej, picie jest dużo wygodniejsze.