Węgiel drzewny, który znany jest przede wszystkim w postaci tabletek zapobiegających biegunce i usprawniających pracę układu trawiennego, w ostatnich latach zyskał ogromną popularność jako składnik artykułów pielęgnacyjnych. Kosmetyki z węglem występują już w różnych postaciach – z powodzeniem można kupić wiele gotowych preparatów, jak i zaopatrzyć się w węgiel w proszku i samodzielnie tworzyć maski, mydła i pasty do zębów.

Kosmetyki z węglem aktywnym – skuteczne oczyszczanie i łagodzenie skóryJakie są właściwości węgla aktywnego?

Ten naturalny surowiec zwany jest również węglem aktywowanym lub leczniczym. Pozyskuje się go z orzechów kokosa, drewna lub zwykłego węgla. Aby stał się aktywny, trzeba doprowadzić do otwarcia porów wewnątrz struktury. Robi się to za pomocą wysokiej temperatury lub pary. Dopiero wówczas węgiel staje się skuteczny jako pochłaniacz toksyn. Wiąże on je i absorbuje, zapobiegając wnikaniu ich przez organizm. Dzięki temu kosmetyki z węglem aktywnym efektywnie czyszczą twarz i inne części ciała. Kosmetyki naturalne, w tym te z węglem, można kupić na Nabea.pl. Często węgiel wykorzystywany jest do produkcji mydeł, żeli oczyszczających i maseczek dla cery tłustej, mieszanej lub pełnej zaskórników. Tłuszcze i zanieczyszczenia przyczepiają się do drobinek węgla i opuszczają skórę podczas mycia i opłukiwania.
Poza właściwością pochłaniającą i oczyszczającą, węgiel działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, regenerująco i rozjaśniająco. Łagodzi podrażnienia, odblokowuje pory skóry i równoważy produkowanie sebum. Dzięki temu skóra po zastosowaniu kosmetyków z węglem staje się nie tylko wyraźnie oczyszczona, ale i promienna, świeża i gładka. 

Środki kosmetyczne wykorzystujące węgiel aktywny

Wspomniane już kosmetyki z węglem służące do pielęgnacji problematycznej skóry twarzy to nadal nie wszystko. Dzięki swoim cechom węgiel aktywny może wspierać osoby mierzące się z łupieżem lub innymi kłopotami ze skórą głowy. W tym przypadku sprawdzą się gotowe szampony i maski, ale również samodzielne dodanie odrobiny węgla do posiadanego środka pielęgnacyjnego. Poza usunięciem łupieżu i złagodzenia swędzenia, przy okazji można zauważyć zwiększenie objętości włosów. To dlatego, że zwykły szampon nie radzi sobie tak dobrze z pozbywaniem się łoju jak węgiel.
Ten czarny proszek jest również składnikiem wielu past do zębów, zwłaszcza wybielających. Absorbuje substancje, które osadzają się na zębach, czyniąc je bielszymi. Chroni też przed próchnicą. Warto pamiętać, że jego cechy można wykorzystać nie tylko w kosmetykach z węglem. Dawniej używany był do przyspieszania procesów gojenia ran, leczenia ukąszeń owadów, a nawet stanów alergicznych.