Praca to dla jednych tylko konieczność, a dla innych również i pasja. Bez względu na to, do której grupy pracowników się zaliczamy, musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, w której pracujemy. W niektórych zawodach niezbędne jest również przestrzeganie obowiązku noszenia odzieży ochronnej, w tym między innymi obuwia BHP.

Kto potrzebuje obuwia BHP i jak je wybrać?W jakich zawodach niezbędne jest obuwie robocze?

W Kodeksie pracy znaleźć można regulacje, w myśl których pracodawca zobowiązany jest dostarczyć swoim pracownikom odzież i obuwie ochronne. Istnieje bowiem całkiem sporo zawodów, które wymagają od pracownika noszenia obuwia BHP. Z całą pewnością należy wspomnieć w tym miejscu o zawodach medycznych. Zarówno pielęgniarki, położne jak i lekarze zobowiązani są do noszenia obuwia, które spełniać będzie wymogi BHP. Ma to na celu ochronę zarówno pacjenta, jak i personelu medycznego, który się nim zajmuje. Medycy to jednak nie jedyna grupa zawodowa zobligowana do noszenia obuwia ochronnego. Wspomnieć należy tu o pracownikach budowlanych. Pracują oni nierzadko w bardzo trudnych warunkach, także atmosferycznych. Obuwie BHP jest im potrzebne przed wszystkim do tego, aby ochraniać ich przed niebezpiecznymi wypadkami, o które przecież nietrudno podczas pracy na budowie. Wreszcie, obuwie ochronne bardzo często wymagane jest wśród pracowników sklepów spożywczych. Ma ono za zadanie nie tylko zapobiec niektórym wypadkom w miejscu pracy, ale również zwiększyć komfort pracowników.

O czym pamiętać przy wyborze obuwia roboczego?

Jak już wspomniano powyżej, obuwie BHP jest niezbędne przedstawicielom wielu zawodów. Z całą pewnością powinno być ono wybierane niezwykle starannie. Najlepiej byłoby kupować buty robocze w sklepach, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży obuwia ochronnego. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zakupione przez nas obuwie będzie spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od tego, gdzie pracujemy, powinniśmy zwracać uwagę na różne kryteria. Bez wątpienia jednak, w każdym przypadku buty powinny być solidne. Przede wszystkim bardzo istotna jest twarda podeszwa. Dzięki temu wybrane przez nas buty będą odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli pracujemy na zewnątrz, dobrze byłoby również, gdyby buty były odporne na niekorzystne działanie wilgoci. Obuwie BHP musi być także wygodne. Jest to wymóg bezwzględnie konieczny, bo w przeciwnym razie buty będą nam utrudniać komfortowe wykonywanie pracy zamiast ułatwiać.