Olej migdałowy był (i nadal jest) szeroko stosowany ze względu na korzyści zdrowotne i jako wspomagacz pięknej urody na długo przed tym, zanim nauka uświadomiła sobie dobroczynność tego oleju z nasion. Bardzo popularny w południowo-wschodniej Azji oraz w regionie śródziemnomorskim (gdzie najpierw udomowiono drzewo migdałowe). Od dawna uważano bowiem, że olej ze słodkich migdałów wpływa bardzo dobrze przede wszystkim na pracę serca oraz zdrową i piękną skórę.

Dzisiaj już wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Teraz wiemy, że olej migdałowy jest bogaty w witaminę E, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, białka, potas i cynk, a do tego wiele innych minerałów i witamin. Nic zatem dziwnego, że olej ze słodkich migdałów jest tak dobry dla naszego serca, skóry i włosów.

Słodko i gorzko

Olej migdałowy występuje w dwóch różnych wariantach: gorzkim i słodkim. Gorzki olej migdałowy jest ekstrahowany z gorzkich migdałów, które zawierają glikozyd zwany amigdaliną, który przekształca się w toksyczny kwas cyjanowodorowy podczas przetwarzania. Większość drzew migdałowych rosnących na wolności produkuje gorzkie migdały, które mają różny stopień tego glikozydu. Mogą one mieć fatalne konsekwencje w przypadku połknięcia. Gorzki olej migdałowy ma pewne właściwości lecznicze i może być dość bezpieczny do stosowania zewnętrznego, ale lepiej go unikać ze względu na wysokie ryzyko zatrucia.

Słodki olej migdałowy, który pochodzi wyłącznie z jadalnych migdałów (Prunus amygdalus var. Dulcis), selektywnie uprawianych ze względu na ich słodki smak. Jest olejem popularnie używanym do pielęgnacji skóry i włosów. Ma wiele zastosowań kulinarnych. Powinniśmy śmiało wykorzystać ten wspaniały dar natury, aby poprawić nasze zdrowie i urodę. To naprawdę doskonała alternatywa dla chemicznych środków, które często nie działają tak dobrze jak olejek migdałowy, a dodatkowo potrafią wywołać szereg efektów ubocznych, których powinniśmy ze wszech miar starać się unikać. Zamiast chemii powinniśmy wykorzystywać wiedzę poprzednich pokoleń. To działa! A olej ze słodkich migdałów jest tego najlepszym przykładem!