Przewożenie dzieci w samochodach zgodnie z przepisami prawnymi wymaga posiadania fotelików samochodowych. Wybranie odpowiedniego fotelika wymaga przede wszystkim dopasowania go do wagi, wzrostu a przede wszystkim wieku dziecka. Poszczególne foteliki samochodowe przeznaczone są dla dzieci zgodnie z podziałem z zastosowaniem kategorii wagowych. Występuje pięć kategorii wagowych. Wybrany fotelik samochodowy powinien zakładać odpowiednią wagę dziecka, gdyż nie zawsze dziecko w określonym wieku ma wagę, która sprawia, że można korzystać z fotelika przeznaczonego dla dzieci w określonym wieku. W przypadku niemowląt stosowane są foteliki z przedziału wagowego do trzynastu kilogramów.

[caption id="attachment_314" align="alignleft" width="300"]foteliki samochodowe Foteliki samochodowe w Mulan.pl[/caption]

Bezpieczeństwo fotelików

Przy zakupach fotelików samochodowych bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, które jest w stanie taki fotelik samochodowy zapewnić. Z tego powodu bardzo ważne jest sprawdzenie wyników fotelików w crash testach. Takie informacje można sprawdzić zarówno na stronach producentów poszczególnych typów fotelików a jednocześnie za pośrednictwem specjalnych stron, które pozwalają na wygodne porównanie w jednym miejscu fotelików od różnych producentów. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie foteliki, które uzyskują przynajmniej optymalne wyniki w testach, które realizowane są w sposób niezależny. Za optymalne wyniki w testach fotelików uznaje się ocenę minimalnie wynoszącą 3. Dobrze jest również sprawdzać producentów fotelików, gdzie foteliki renomowanych producentów są w stanie najczęściej zapewnić znacznie lepszej jakości wyroby. Jednocześnie dobrze jest, gdy foteliki posiadają również atesty czy certyfikaty.

Dopasowanie fotelika

Przy wybieraniu fotelików bardzo ważne jest również dopasowanie takiego fotelika do samochodu. Z tego powodu bardzo ważne jest kupowanie fotelików w miejscach, gdzie można go przymierzyć w samochodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na dwa, trzy modele fotelików, które mają dobre oceny w ramach niezależnych pomiarów, a następnie sprawdzenie czy pasuje on do samochodu. W ten sposób można sprawdzić między innymi czy mocowanie będzie stabilne w danym modelu samochodu a także czy będzie można taki fotelik samochodowy poprawnie zamontować. W zakresie bezpieczeństwa stosowania fotelików dla dzieci bardzo ważne jest również sprawdzenie informacji o tym jak mocowania, czy też ustawienie fotelików wpływa na bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy. W tym względzie warto zapoznać się z różnego rodzaju informacjami, które dostępne są między innymi za pośrednictwem specjalistycznych stron, które dostępne są za pośrednictwem Internetu.