Skarpetki są jednym z tych elementów stroju, które nosimy prawie przez cały rok. Często jednak zakładamy je bez zastanowienia, nie przejmując się np. przetarciami. Tymczasem to nie lada błąd.

Najczęściej wybieramy skarpetki bawełniane, a decydującym argumentem za ich wyborem często jest niska cena. Warto jednak pamiętać, że skarpetki powinny mieć nieco więcej właściwości, które pozwalają na zachowanie ich wszystkich funkcjonalności.

Tarcza przed bakteriami

Przede wszystkim skarpetki chronią stopy przed nadmiarem zapachów, ale również wilgocią oraz ewentualnymi problemami z grzybami i bakteriami. Z tego powodu warto dbać o to, aby skarpety bawełniane nie były zniszczone, nie miały przetarć i dziur, które powodują, że tak ochronna rola jest zaburzona.

Ochrona skóry stóp

Prócz ochrony przed bakteriami czy grzybami, skarpetki bawełniane pełnią jeszcze jedną, istotną rolę – chronią naszą skórę przed pojawianiem się otarć czy odcisków. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby skarpetki były właściwie dobrane pod względem rozmiaru. Za duże będą się zwijać, powodując bolesne pęcherze, zaś za małe czy przetarte w newralgicznych miejscach mogą po prostu nie chronić należycie.