Raz na jakiś czas praktycznie każdy musi się ubrać w sposób elegancki. Niestety nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się zdawać, zwłaszcza dla osób nieobytych z tego rodzaju zasadami ubioru czy młodych ludzi, którzy nie przywykli do wielu poważnych okazji. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się ubrać elegancko i odpowiednio na rozmaite uroczystości – nie zawsze elegancja oznacza to samo.

Oczywiście, niezwykle pomocny w zakresie eleganckiego ubioru jest savoir-vivre. To zbiór zasad, które pozwolą nam właściwie dobrać strój do okazji; co prawda dziś łamie się rozmaite style i reguły, tworząc coraz to bardziej nietypowe stylizacje, nadal jednak warto wiedzieć, jak się ubrać elegancko w klasyczny sposób. Poniżej przytaczamy garść dobrych rad w tym zakresie.

Czerń zawsze mile widziana, ale…

Mówi się o tym, że czerń jest kolorem idealnym praktycznie w każdych okolicznościach, dlatego jeśli nie wiemy, jak się ubrać elegancko, powinniśmy na nią stawiać. Jest to prawda, ale do pewnego stopnia. Czerń sprawdzi się podczas spotkań biznesowych, choć dobrze jest przełamać ją jaśniejszym akcentem, aby nie wyglądać zbyt smutno – to może odstraszać zwłaszcza w przypadku partnerów, z którymi dotychczas nie robiliśmy interesów. Czerń jak się ubrać eleganckodobrze sprawdzi się na rozmaite imprezy, zarówno w formie małej czarnej, jak i długiej, powiewnej sukni. Jednakże w przypadku garniturów lepiej jest stawiać na odcienie ciemnego granatu. Podczas ślubów, wesel czy chrzcin lepiej jest postawić raczej na barwny strój albo uzupełnić małą czarną jasnymi dodatkami czy wybrać model z jaśniejszymi wstawkami.

Długość jest istotna

Wróćmy na chwilę do kwestii długości, zarówno w przypadku męskich koszul, jak również i damskich sukienek. Koszula męska odbierana jest jako elegancka jedynie wówczas, gdy ma długi rękaw. Jeśli więc mężczyzna zastanawia się, jak się ubrać elegancko, powinien zrezygnować z koszul z krótkim rękawem – są uznawane za nieformalne i zdecydowanie nie sprawdzą się na rozmaite okoliczności, do których zakłada się garnitur. Z kolei kobiece sukienki nie powinny być zbyt krótkie; długość do kolana jest rozsądna, a w przypadku strojów do pracy czy na spotkania biznesowe warto stawiać nawet na coś lekko za kolano. Krótsze sukienki sprawdzą się na imprezy rodzinne, zaś na przyjęcia wieczorowe należy zakładać jedynie strój wieczorowy, czyli długie do ziemi suknie. Można natomiast wybierać modele z rozcięciami.

Jeśli nie wiemy, jak się elegancko ubrać, zawsze możemy sprawdzić poradniki savoir-vivre. Gdy i to nie pomaga, warto postawić na coś oszczędnego w dodatkach i stonowanego, co zawsze będzie prezentować się odpowiednio.