Skarpetka niby nic, a jednak

Skarpetki to temat tak nieistotny, że nie powinno się nimi zajmować głowy i poświęcać im czasu. Przecież powinny chronić stopę przed zimnem, izolować od obuwia, a także chronić przed otarciami, i tyle. Wiadomo, że do sandałów nie należy nosić skarpetek, tak samo jak do butów w stylu żeglarskim. Miejscem białych skarpetek jest sportowa torba i wolno je zakładać tylko w czasie treningu. Ale co z pozostałymi sytuacjami. Czy istnieją jakieś reguły i zasady, których należy przestrzegać przy doborze tej części garderoby? Jak dobrać skarpetki do ubioru, aby nie stać się modowym pośmiewiskiem? Przecież moda to forma ekspresji, wyrażania siebie i nie powinno być tu miejsca na jakieś ograniczenia. Dlaczego wiec w przypadku skarpet trzeba przestrzegać pewnych reguł.

Rozmiar ma znaczenie

Bez względu na rodzaj spodni, dobrze dobrana skarpetka powinna być na tyle długa, aby zakryć łydkę, nawet w pozycji siedzącej. Blada męska (a czasem owłosiona) łydka nie należy do specjalnie lubianych widoków. W przypadku szortów jest dokładnie odwrotnie – skarpety nie może być widać. Do mokasynów czy półbutów żeglarskich można wiec nie zakładać skarpetki w ogóle lub sięgnąć po stopki (ewentualnie niskie stopki z głębokim wykrojeniem poniżej kostki). Ta z pozoru nieznacząca kwestia może mieć kolosalne znaczenie dla wyglądu całej stylizacji. Długość skarpetki to zatem kwestia zasadnicza. Ale nie jedyna, więc na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Mono czy wielobarwność?

kolorowe skarpetkiNie tylko w przypadku długości skarpety, ale i koloru należy trzymać się pewnych zasad. Klasyczna szkoła mówi o doborze skarpety pod element garderoby sąsiadującej, czyli butów lub spodni. W sytuacjach oficjalnych to absolutny wymóg. Najlepiej wiec sięgnąć po skarpety w kolorze spodni (lub nieco ciemniejsze) lub ewentualnie w kolorze butów. Skarpety nie powinny wychodzić przed szereg całej kompozycji i rzucać się w oczy. Oczywiście można sięgnąć po mniej nudne skarpety o urozmaiconej fakturze, jednak musi być to dobrane ze smakiem.Inaczej jest w przypadku mniej oficjalnych sytuacji. Tu reguły dotyczące koloru nie są już tak restrykcyjne i można pokusić się o odważniejszy dobór skarpet. Kolorowe skarpetki o różnych odcieniach i barwach dopasowane do innych elementów garderoby jak krawat czy poszetka to efektowna kompozycja. Trzeba jednak być ostrożnym, aby nie przesadzić. Zbyt krzykliwe skarpetki mogą kojarzyć się z tandetą i brakiem dobrego gustu – osiągnięty w ten sposób efekt może być zatem zupełnie odwrotny do zamierzonego.