Nareszcie osiemnastka! Upragniona pełnoletność, na którą czekałeś. To jednak wiąże się z pełną odpowiedzialnością prawną za swoje czyny, prawami wyborczymi, które mają wpływ na losy państwa, a także realną już i materialną troską o życie swoje i innych członków rodziny.

Każde państwo samodzielnie określa wiek, w jakim człowiek staje się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, uzyskuje możliwość głosowania, decydowania o swojej cielesności itd. Z reguły jest to osiemnasty rok życia, choć niektóre państwa uważają, że ich obywatele są w pełni przygotowani do dorosłego życia już w wieku trzynastu lat, a inne, że osiągają ten stan dopiero wraz z dwudziestym pierwszym rokiem. Rozrzut jest ogromny i jest wpisany w kulturę danego kraju lub stanu.

W Polsce młody człowiek zawsze dostaje prezenty na 18. To właśnie na solenizancie spoczywa organizacja imprezy. Ta z kolei zależy od zasobności portfela jego rodziców. W niektórych krajach istnieje zwyczaj organizowania przyjęcia „niespodzianki”, którą planują przyjaciele lub rodzina. Oczywiście, solenizant zdaje sobie sprawę z tego, że czekają na niego znajomi, tort, cała masa prezentów na 18 i wcale nie jest tym faktem zaskoczony. To bardzo miły zwyczaj, dzięki któremu wejście w dorosłość jest radosnym wydarzeniem, którego wspomnienie pozostaje do końca życia.

Goście zawsze stoją przed dylematem, jakie prezenty na 18 będą najodpowiedniejsze. Najlepiej unikać wszelkich „oznak dorosłości” w postaci napojów alkoholowych. Wyjątkiem może być szampan, którym można później wznieść toast. Ten jednak z reguły jest zapewniony przez samego organizatora imprezy. Bielizna, czy łóżkowe gadżety także nie są mile widziane, ponieważ nastolatki wkraczające dopiero w dorosłość mieszkają z rodzicami, którzy chętnie towarzyszą swojemu dziecku podczas przeglądania otrzymanych prezentów na 18. Skrajnością z kolei są upominki, które posiadają wymiar wyłącznie praktyczny (typu skarpetki, szalik, rękawiczki). Najlepiej, jeśli podarek nawiązuje do którejś z pasji solenizanta, dlatego warto wcześniej dobrze zorientować się, jakie hobby posiada dana osoba (dobry będzie np. zestaw ołówków dla pasjonata rysunku, nowe gogle dla narciarza, rozbudowany zestaw do robienia sushi dla miłośnika gotowania, opłacony przez gości kurs nauki itp.). Wśród prezentów na 18 powinna znaleźć się jakaś rzecz, która jest śmieszna, albo zupełnie odjechana - takie znajdziecie na http://www.niecenzuralne.pl/prezent-na-18stke-cat-1.html. I wcale nie musi być praktyczna, wystarczy, że jej widok będzie przypominał o fantastycznej imprezie i stanie się pamiątką na długie lata.